Print Friendly, PDF & Email

One of the first questions to come up whenever I’m discussing the Ideal Protein weight loss program with someone in our clinic is, “What does the Ideal Protein diet cost?” Many people are afraid they can’t afford it, but like most things in life, you have to weigh the costs versus the benefits. The Ideal Protein Weight Loss Program cost will typically replace a lot of the foods you are currently eating.

Let’s break down the Ideal Protein diet plan costs, shall we?

Ideal Protein Price for Food

During Phase 1 of the Ideal Protein diet, you’ll eat three Ideal Protein diet foods per day. The Ideal Protein price for food is $4 to $5 per packet/meal. The prices of some are higher. Some are lower, so let’s use $13 per day. Therefore, in Phase 1, you’ll eat three Ideal Protein foods per day and spend an average of $92 per week for your meals.

Ideal Protein Supplements Costs

Along with the Ideal Protein foods, you need to factor in the cost of Ideal Protein supplements. These are important for supporting your weight loss, and will be purchased once per month. The Multi-vitamin is sixty capsules for $30.10. The Calcium-Magnesium supplement contains 120 capsules and costs $24, the Omega 3s are $31, and a two-month supply of Potassium is $13.

The Cost of the Ideal Protein Diet is Affordable

The weekly cost of the Ideal Protein diet in Phase 1 is $85 to $95 dollars. “Ouch!” you might say. “I can’t afford that.” But you can, and here’s how. Before I started on the Ideal Protein diet, I had a lot of bad eating habits. Let’s face it; we don’t let ourselves become obese by being calorie and health-conscious.

The Ideal Protein Price vs. My Morning Latte

Before I started the Ideal Protein diet protocol, I used to stop by Starbucks at least three to four times per week. I would get a grande, non-fat, caramel macchiato and a breakfast sandwich, usually the Bacon Artisan Breakfast Sandwich. I was buying non-fat, because, you know, I was trying to be healthy. My coffee was costing me $4.35 each time I went, however, and the sandwich was $3.45. That was a total of $7.80 plus tax per visit. That’s roughly the cost of two Ideal Protein meals per visit. I had to make a choice. Would I choose two Ideal Protein meals or the instant gratification of my morning breakfast habit, which was costing me approximately $25 to $30 per week?

The Ideal Protein Price vs. Pizza Delivery

It occurred to me the other day that I haven’t ordered pizza in a long, long time. Before I started the Ideal Protein diet, I used to order pizza to be delivered to my house about once per week, and I wouldn’t just get the pizza. Oh no. I had to use the coupon for the free order of cheese sticks, a 2-liter of Coke, and, sometimes, a desert. The total, with tip, was usually right in the $45 range. Now, maybe pizza’s not your thing, but I bet you have some meal that’s your go-to on days when you come home from work feeling too tired to cook. What does it cost you? It doesn’t matter whether you’re ordering in or going out for pizza, Chinese food, or Thai curries, there are costs associated with that meal. How much does that meal cost you financially? How much is it costing you physically? Again, you have to choose. Will you spend $45 toward a week’s worth of Ideal Protein foods or buy that pizza?

The Ideal Protein Price vs. Happy Hour

Ok, I know. Giving up Happy Hour may be where some people draw the line, but you cannot drink when you’re on the Ideal Protein program. You can still go socialize with your friends after work, but you’ll be drinking sparkling water with a twist of lime. If you’re ordering the house liquor, Happy Hour cocktails run about $5-$7 each. Head to a popular, up-scale establishment, and they can be as much as $15 a pop. Once you’re at the bar, what are the chances that you’ll have just one? That’s what I thought. Let’s say you have two. If you go out one night per week, that’s about $30. Bars rarely charge you for water. Eliminate any alcohol you drink throughout the week, and you’ve just found more money towards the cost of the Ideal Protein Diet.

As you can see, simply by eliminating or modifying some of your current food choices, the cost of the Ideal Protein diet becomes affordable.

Overall Ideal Protein Weight Loss Program Cost

Phase 1

Phase One is where the Ideal Weight Loss Program costs the most. This is the phase where you will lose all of the weight. There is a $399 fee to get started on the program, which includes your initial consultation, full body composition analysis, full body measurements, 25 Ideal Protein meals, all of the supplements, and Ideal Protein blender bottle, 2 oz. Real Salt sea salt shaker and reusable eco-friendly IP tote bag. The ongoing food cost is then approximately $100 per week.

Phase 2

Phase Two of the Ideal Protein Weight Loss Program costs approximately $80 per week. This phase only lasts two weeks, and during Phase Two, you will eat two packets of Ideal Protein food per day.

Phase 3

Finally, in Phase Three you’ll continue transitioning off of the Ideal Protein Diet protocol. This phase also lasts two weeks, and the protein packets are reduced to one per day.

Questions?

If you still have questions about the Ideal Protein Diet Plan cost, give us a call 425-791-2712  or email us at and make an appointment to get your questions answered. We’d love to help you take those pounds off. If you live outside our service area – please check the Ideal Protein website for a clinic near you.

Stay Connected